4 lutego 2014 roku zmieniło się moje życie. Koło 10 jechałem gdzieś samochodem, jak mówi Pani klasyk „w radiu była muzyka”. Potem zaczął się Klub Trójki gdzie pewien Pan opowiadał o swojej najnowszej książce, ta chwila zmieniła całe moje życie. W ciągu tygodnia kupiłem i przeczytałem Ziemię na rozdrożu Marcina Popkiewicza i zacząłem zmieniać życie swoje i swojej Rodziny. W książce tej autor jasno dowodzi, że należy się spodziewać kryzysu, który zachwieje, a może nawet zburzy naszą cywilizację. Jak mówi tylko ekonomiści mogą uwierzyć w nie skończony wzrost na skończonej ziemi. Dziś, jutro osiągniemy granice wzrostu. Przebudzenie będzie bolesne, gospodarka światowa to Titanic, zmiana jego kursu wymaga dziesięcioleci, których już nie mamy. Nie pomogą nam nowinki techniczne. Zderzymy się z barierą na tak wielu frontach, że nie będzie możliwości uniknąć katastrofy. Kreśli wiele scenariuszów i wskazuje wiele ograniczeń. Jasny i logiczny wywód, poparty licznymi przykładami, na ponad 500 stronach przekonał mnie. Od tego dnia zacząłem się przygotowywać na kryzys jakiego jeszcze nie widziała Ziemia. Akurat wirus nie znalazł się na jego liście ale jego konsekwencje będą zapewne podobne do kilku innych zagrożeń. Wirus okazał się nie tak groźny jak go malują, ale reakcje na niego zasługują na miano największego kryzysu w nowożytnej historii a to jeszcze nie koniec.

Nie twierdzę, że jestem dobrze przygotowany na to co się dziś dzieje, ale przynajmniej zacząłem gromadzić wiedzę o dobre 6 lat wcześniej niż większość znajomych.

Jednym z założeń jest brak dostępu do służby zdrowia. Dlatego uczyłem się jak po pierwsze uzyskać możliwie najlepszy stan zdrowia swojego i swojej Rodziny a po drugie jak sobie radzić bez dostępu do szpitali, lekarzy i dobrze zaopatrzonej apteki.

Dlatego od 5 lat nie jemy mięsa a za to dużo warzyw i owoców w różnej postaci. Jako, że dziś bardzo spadła zawartość substancji odżywczych, dokładamy do tego suplementację witaminami w tym szczególnie witaminą C. Schudliśmy rodzinnie około 45 kg, czujemy się lepiej. Jesteśmy zdrowi i pełni energii. To oczywiście żaden dowód, ale jak dla mnie eksperyment się powiódł. Rodzice nie stają się młodsi ale są w lepszej formie niż przed 5 laty, choroby które hodowali przez lata dziś łagodnieją, wizyty u lekarzy stają się niepotrzebne. Budują swoją odporność od lat więc czuję się o nich spokojniejszy. Każde obniżenie poziomu stresu jest istotne. Wykorzystuję gotową metodologię podzieloną na kroki. Czasu jest mało dlatego warto ustalić priorytety i zabrać się do dzieła. Poniżej kolejne kroki do pokonania, kapitał do zgromadzenia, by spokojnie przetrwać ten i każdy następny kryzysy. Każdy może ustalić własne priorytety ale warto mieć na uwadze różne formy przygotowań. Najważniejszą z nich jest wiedza i ten podstawowy kapitał gromadzi się przez dzielenie. Dlatego porozmawiaj z sąsiadami. Pomyśl jak wspólnie przygotować się na kryzys.

Krok 0: Podstawy – gotowość do nagłego kryzysu

Opracuj podstawową gotowość na wszelkie niespodzianki, które może przynieść przyszłość takie jak :woda, jedzenie , grzanie , gotowanie, światło, komunikacja, pieniądze, bezpieczeństwo i wsparcie otoczenia

 Krok 1: Kapitał finansowy

Chroń swoje pieniądze i ich siłę nabywczą, a następnie mądrze inwestuj

 Krok 2: Żywy kapitał

Popraw Zdrowie,Odżywianie,Fitness,Sen,Wzrok i zęby,Natura,Prace ogrodowe, Przygotowywanie i przechowywanie żywności

 Krok 3: Kapitał materialny

Stwórz bezpieczny dom żebyś miał w nim takie rzeczy jak energia, woda, narzędzia i bezpieczeństwo

 Krok 4: Kapitał wiedzy

Rozwiń swoja praktyczną wiedzę i sposoby radzenia sobie w trudnych okolicznościach. Praktykuj działanie bo tylko wtedy możesz być pewien, że w trudnej chwili dasz sobie radę.

 Krok 5: Kapitał emocjonalny

Zachowaj równowagę w stresujących czasach

 Krok 6: Kapitał społeczny

Kultywuj społeczność sąsiadów, którzy się wspierają

 Krok 7: Kapitał kulturowy

Zrozum, jak inni wokół ciebie zareagują podczas kryzysu i wspomóż ich w działaniu

 Krok 8: Kapitał czasu

Wydajnie wykorzystaj jedyny zasób, którego nie możesz rozmnożyć: czas

(https://www.peakprosperity.com/what-should-i-do/)

W tym kryzysie konieczne jest przygotowanie się na dalszy rozwój wydarzeń. Media nie pomogą, w internecie jest wiele fałszywych informacji, dlatego na swoje potrzeby zbieram od lat wartościowe informacje , staram się nimi dzielić . Bo wiedza to jedyny kapitał który pomnaża się przez dzielenie się. Mam nadzieję, że z tego kryzysu wyjdziemy mocniejsi i mądrzejszy. Jeśli nie to pewnie nie będziemy mieli już następnej szansy.

Andrzej z Wiązowny.

Strona ta powstała jako dokument sąsiedzkiego święta organizowanego przez naszą Rodzinę. Jesteśmy 3 pokoleniami Rodziny i od ponad 20 lat aktywnymi mieszkańcami Wiązowny.