Czy chciałbyś żyć 100 lat i więcej? Po chwili zastanowienia pewnie powiesz NIE. Przez głowę przelecą obrazki wiekowych chorych, wymagających ciągłej opieki i skazanych na łaskę innych. A co jeśli inaczej zadam pytanie: czy chcesz zachować młodość do 100 lat i dłużej. Popukasz się w głowę i powiesz że oczywiście tak ale to niemożliwe.
Okazuje się że to nie tylko możliwe ale nawet nie ma innej drogi. Dożyć 120 lat możesz TYLKO POZOSTAJĄC MŁODYM. Pierwszy ten fenomen zauważył Dan Buettner badając niebieskie strefy, w których ludzie żyją najdłużej, często do 100 lat i więcej. Okazuje się, że stulatkowie tam są sprawni, samodzielni a do tego zdrowi bez chorób chronicznych, które przywykliśmy uważać za objaw starości. Możemy np. zobaczyć 105 latka jadącego na rowerze czy 100 latkę samodzielnie uprawiającą ogródek i przygotowującą posiłki dla siebie i przyjaciółek. Na zlecenie National Geographic Dan przeprowadził szeroko zakrojone badania by stwierdzić co wspólnego mają ze sobą stulatka z Okinawy ze stulatkiem z Ikarii czy Sardynii . W ten sposób wraz z zespołem naukowców doszedł do 9 lekcji długowieczności, które podsumowują co łączy ludzi długowiecznych z całego świata.
Byłaby to ciekawostka naukowa gdyby nie to że postanowił zrobić następny krok i wdrożyć te zasady w kilku miastach w USA. Trzeba pamiętać, że USA pomimo najwyższych nakładów na opiekę medyczną na jednego mieszkańca jest też w czołówce najbardziej chorych społeczeństw o najwyższym odsetku chorób chronicznych. Jeśli tam się uda to wszędzie może się udać. Eksperyment zakończył się sukcesem do tego stopnia, że zainteresowały się firmy ubezpieczeniowe. Zobaczyły możliwość obniżenia kosztów opieki medycznej. Już w ciągu pierwszych kilku lat zanotowano istotne poprawienie wskaźników wpływających na zdrowie populacji np. 25% spadek otyłości wśród dorosłych, 36% spadek ilości palaczy czy 5% zmniejszenie cukrzycy. Badania wskazały też, że nie wystarczy edukacja. Trzeba zainicjować i przeprowadzić zmiany szeroko pojętego otoczenia. Tak by zdrowe wybory były łatwiejsze i bardziej dostępne niż te niszczące nasz organizm.
Oprócz 9 lekcji długowieczności, Dan Buettner opublikował też reportaże ze swoich spotkań ze stulatkami. Pomimo różnic kulturowych i geograficznych (strefy są na różnych kontynentach) z tych spotkań widać, że są oni dziecięco ciekawi, radośni, zabawni i pełni planów na przyszłość. Są po prostu „młodzi duchem”. Choć często druga połówka już gdzieś się zgubiła po drodze to jednak nie czują się samotni. Regularnie spotykają się w gronie przyjaciół, miło spędzają czas i ciągle czują się potrzebni. Ktoś podsumował, że stulatkowie nie boją się śmierci ale żyją tak jakby mieli żyć wiecznie. Kolejne badania pokazują że oprócz metryki mamy też wiek biologiczny który może znacząco się różnić od popularnego PESEL-u. To powoduje że niektórzy ludzie wyglądają młodo i zachowują młodzieńczą pasję przez całe życie gdy inni w wieku 30 lat wyglądają i zachowują się jak przysłowiowy dziadek (nie obrażając młodych duchem dziadków). Zegar biologiczny może przyspieszać , zwalniać a nawet czasami cofać się. Jego pokrętło jest w naszych rękach i tylko od naszego wyboru zależy jaką przyszłość chcemy wybrać. W maju 2021 opublikowano izraelskie badania, w których stwierdzono, że Człowiek może w ciągu zaledwie 8 tygodni cofnąć swój biologiczny zegar o 3 lata.
Przez ostatnie 7 lat robiłem eksperymenty na sobie i własnej Rodzinie. Nie udało się nam jeszcze osiągnąć 100 lat ale pracujemy nad tym. Za to rodzinnie zgubiliśmy gdzieś 45 kg. Rodzice właśnie wrócili z sześćdziesiątej podróży poślubnej. Do 2019 roku organizowali 4 dniowe wyjazdowe spotkania „kolegów ze studiów” Tam mogli się przekonać, że są w znacząco lepszej formie niż większość rówieśników. Spójrzmy na siebie, ilu z nas może się pochwalić podobnymi osiągnięciami.
Mieszkamy w zdrowym miejscu, gmina Wiązowna ma wszystkie naturalne warunki by stać się pierwsza europejską niebieską strefą, wykorzystajmy ten potencjał. Jako że łatwiej w grupie zapraszam na Telegram.
Jeśli także interesujesz się zachowaniem młodości na długie lata, zapraszam do dyskusji . Chętnie podzielę się wskazówkami Buettnera i innych których spotkałem na swojej drodze a w zamian posłucham o Twoich doświadczeniach. Proszę zostaw swój email a prześlę Ci 9 lekcji Dana Buettnera jako punkt wyjścia do dalszej dyskusji.
Osobiste spotkania mogą być czasem utrudnione, Facebook zaczyna przypominać Główny Urząd Cenzury. Dlatego inicjuję regularne spotkania na Telegramie.
Telegram zapewnia dużo prywatności, nie zaleje Cię reklamami, nie będzie „profilował” i jest bardzo łatwy w użyciu.
Przypomina skype z jego dziecięcych lat ale w wersji turbo. Dlatego wydaje mi się dobrym rozwiązaniem.
Adres łatwy do zapamiętania: https://t.me/WiazownaZdroj
Jak go wpiszesz w przeglądarkę dalej poprowadzi Cię za rękę.